our staff

Principal

Mr David Harrison

Assistant Principal

Miss Ceinwen Lodge

Assistant Principal and SENDCO

Miss Emma Metcalfe

Early Years Leader

Miss Nicola Taylor

Key Stage 1 Leader

Miss Kirsty Porter

Nursery (Ladybird) Teacher

Miss Francesca Cacchione

Reception (Brown Rabbit) Teacher

Miss Laura Calcott

Reception (Grey Rabbit) Teacher

Miss Samantha Goble

Year 1 (Magpie) Teacher

Mrs Helen Whitehead

Year 1 (Robin) Teacher

Miss Lucy Tobin

   

Year 2 (Hawk) Teacher

Miss Sophie Heightley

Year 2 (Kestrel) Teacher

Miss Sarah Joyce

Year 3 (Badger) Teacher

Miss Brianne Dupuis

Year 3 (Otter) Teacher

Miss Christine Azevedo

Year 4 (Fox) LKS2 Leader and Teacher

Mrs June Paley

Year 4 (Deer) Teacher

Mrs Rezvana Hassan

Year 5 (Hedgehog) Teacher

Miss Jessie Davidson

Year 5 (Mole) Teacher

Miss Danielle Hill

Year 6 (Kingfisher) Teacher

Miss Elizabeth Wood

Year 6 (Owl) Teacher

Miss Coral Leach

Nursery Nurses

Miss Leanne Casey (N)

Miss Sara Lewandowski (N)

Mrs Judy Thrippleton (N)

Miss Gemma Woodhead (N)

Miss Leanne Smith (R)

Miss Julie Hirst (Y1)

Cover Supervisors

Miss Sheila Cooney

Mrs Anne Furness

Mrs Lisa Hill

Mrs Julie Sheridan-Small

Teaching Assistants

Mrs Karen Gibson (N)

Mrs Fiona Jordan (N)

Mrs Halima Kaleem (N)

Mrs Aneta Bak (R)

Miss Kizzy Browne (R)

Ms Joanne Hoyle (R)

Miss Olivia Brown (R)

Mrs Emelda Funk (Y1)

Miss Tracy Joyce (Y1)

Mrs Anita Robinson (Y1)

Mrs Dianne Godeau (Y2)

Mrs Penny Smith (Y2)

Mrs Zoe Brian (Y3)

Mrs Karan Foster (Y3)

Miss Rebecca Gibson (Y4)

Miss Lisa Ellison (Y4)

Miss Amirah Mehmood (Y4)

Mrs Samantha Pitman-Smith (Y5)

Mrs Rebecca Walsh (Y5)

Miss Jackie Milburn (Y6)

Miss Joanne McCarthy (Y6)

Mrs Noshin Ahmed (1:1)

Miss Julia Artuchiewicz (1:1)

Mrs Deborah Beasley (1:1)

Miss Kelly Edmondson (1:1)

Miss Syan Hussain (1:1)

Mr Chazz Mann (1:1)

Mr Graham McNulty (1:1)

Mr Ashok Nair (1:1)

Academy Community Worker

Miss Marie Robertson

Academy Community Worker

Mrs Adrienne Dahmoul

Academy Community Activity Support Worker

Miss Emma Bairstow

   

Attendance Advisor

Mr Frank Dooley

PA to the Principal

Miss Nattina Riach

Finance and Premises Manager

Mrs Harpreet Kaur

Finance Assistant

Mrs Victoria Westbury

Admin and Family Support Officer

Mrs Christine Munro

Admin Assistants

Miss Jan Beecroft

Mrs Kiranjeet Sulan

Receptionist

Miss Heather Jackson

Caretaker

Mr Ryan Johnson

Senior Lunchtime Supervisor

Mrs Penny Smith

Lunchtime Supervisors

Miss Emma Bairstow

"Mrs Aneta Bak

Mrs Deborah Beasley

Mrs Zoe Brian

Miss Olivia Brown

Miss Kissy Browne

Miss Tracey Davies

Miss Lisa Ellison

Mrs Karan Foster

Miss Rebecca Gibson

Mrs Fiona Jordan

Miss Tracy Joyce

Mrs Halima Kaleem

"Miss Joanne McCarthy

Mr Graham McNulty

"Miss Jackie Milburn

Miss Jade Oates

Miss Rachel Oates

Mrs Samantha Pitman-Smith

Mr Dayle Webster

Breakfast Club Activity Leaders

Mrs Aneta Bak

Mrs Adrienne Dahmoul

Miss Kelly Edmondson

Miss Jackie Milburn

Mrs Julie Sheridan-Small

5 O’Clock Club Senior Activity Leader

Mrs Julie Sheridan-Small

5 O’Clock Activity Leaders

Miss Rebecca Gibson

Miss Syan Hussain

Mrs Joanne McCarthy

Mr Graham McNulty

Club Activity Leaders

Mrs Adrienne Dahmoul

Mrs Karen Foster

Mrs Sue Holmes

Mr Chazz Mann

Miss Joanne McCarthy

Mr Graham McNulty

Miss Jackie Milburn

Mrs Anita Robinson"

Miss Leanne Smith

Mrs Penny Smith"

Mrs Rebecca Walsh

Cleaners

Ms Emily Hlabangana

Miss Melitha Hlabangana

"Mr Dennis Lawrence

Mrs Jacqueline Magyar"

Mr Dayle Webster

Mr Liam White

Mrs Tracey White"

Spanish Teacher

Mrs Ana Priestley

Music Teacher

Mrs Sue Holmes

Sports Coaches

Mr Chazz Mann

Mr Graham McNulty